Yönetim Kurulu Başkanı

Rıfat Bakan

1963´te Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya´da tamamladı. 1986 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü´nü bitirdi. 2013 yılında Okan Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 2015 yılında Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi bölümünde yüksek lisans yapan Bakan, yüksek lisans tezini  “Belediyelerde stratejik planlamanın kamu hizmetlerine etkisi” ana başlığında verdi.

1985 yılında tıbbi yayıncılık alanında kendi işini kurdu;  1989 ve 2008 yılları arasında 100’den fazla bilimsel yayın çıkardı.

1998 yılında MAZLUM-DER (İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği) Bursa şubesini kurdu. 2003 yılına kadar Şube Başkanlığı ve Genel Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

2004–2009 yerel seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi meclis üyelikleri ile yine aynı yıllarda Osmangazi Belediyesi Başkanvekilliği ve Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliği görevlerini yürüttü. Bu görevler sırasında yurt içi ve yurt dışı çalışmalara katıldı. AB projelerine liderlik etti.

2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreterliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerine atandı.2015 Yılı İtibariyle Bursa Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Bilim Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir. Türkiye’deki en kapsamlı bilim merkezi olma özelliğini taşıyan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi de bu dönemde -Ekim 2012’de- açılmıştır.

Evli ve altı çocuk babası olan Rıfat BAKAN, İngilizce bilmektedir.