Türk Hava Yolları 6.Bursa Bilim Şenliği

THY 6. BURSA BİLİM ŞENLİĞİ’DE HEDEF  DÜNYA REKORU !..

THY 6. Bursa Bilim Şenliği” bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Şenlik kapsamında yapılacak atölye çalışmalarında dünya rekoru hedefleniyor.

Bursa- Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğunda, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde bu yıl 4-5-6-7- Mayıs tarihlerinde TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan THY 6. Bursa Bilim Şenliği,  kendi alanında yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor.  Ana konsepti “Enerji Verimliliği” olarak belirlenen dünyanın sayılı bilimsel etkinliklerinden biri olan şenliğe ilişkin hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, şenlik kapsamında 3 bin 500 kişi ile aynı anda gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ile dünya rekorunun kırılması hedefleniyor.

GUİNNES REKORLAR KİTABINA BAŞVURU YAPILDI

Elektronik, robotik, mekanik, gastronomi, havacılık, uzay, akıl oyunları, kimya, biyoloji, fizik gibi bilimin alt disiplinlerindeki konu başlıklarının uygulamaların yer alacağı atölye çalışmalarındaki rekor denemesi için,  şenliğin ev sahipliğini gerçekleştiren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından Guinness rekorlar kitabına başvuruda bulunuldu. Bu alandaki dünya rekoru, 2 bin 900 kişinin aynı anda atölye çalışması yaptığı Avustralya’da gerçekleştirilen bir bilimsel etkinliğe ait.  Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Bursa Bilim Şenliği kapsamında yapılan atölye çalışmaları, yabancı kuruluşlarında yakın takibinde. Firmalar ile kişiler arasında bilimsel diyalogun en iyi etkileşim sağladığı atölye çalışmalarına, kişilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları,  meslek odaları, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm özel sektör firmaları katılım sağlayabiliyor.

DÜNYANIN GÖZÜ BU ŞENLİKTE

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan,  Bursa Bilim Şenliği’nin her geçen yıl daha fazla ilgiyle takip edilen uluslararası bir şenlik haline dönüştüğünü söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yazılım mühendisliği alanındaki dev kuruluşu HAVELSAN’ın yanı sıra Türkiye’nin dünya markası olan dev kuruluşları THY ve TAI ‘nin de Bursa Bilim Şenliği’ne güçlü destek verdiğini ifade eden Bakan,  “Tüm dünyanın gözü THY 6. Bursa Bilim Şenliği’nin üzerinde olacak” dedi. Bursa Bilim Şenliği’nin dünya üzerinde yapılan en büyük bilimsel etkinlik olduğunu kaydeden Bakan,  geçtiğimiz yıl şenlik kapsamında 3 günde toplam 230 bin ziyaretçi sayısına ulaştıklarını bu yıl bu sayının ikiye katlanmasını hedeflediklerine vurgu yaptı.  Şenlik kapsamında yapılan atölye çalışmalarının bilim meraklıları tarafından yoğun ilgi gördüğünü de belirten Bakan,  atölye çalışmalarına geçtiğimiz yıl birçok ülkeden çok sayıda kişi, kurum ve kuruluşun katılım gösterdiğine dikkat çekti. Bakan, bu yıl 6.sı yapılacak THY Bursa Bilim Şenliği’ne Çin, Kanada, Fransa, Hollanda ve İngiltere’den katılacak ekiplerin de atölye çalışmalarıyla değer katacağını söyledi.  Bakan, “Geçtiğimiz yıl yapılan atölye çalışmalarında bir Türkiye rekoru kırıldı ve 72 Bin 882 atölye çalışması gerçekleştirildi. Bu yıl da 3 bin 500 kişinin aynı anda atölye çalışması yapmasıyla bir dünya rekoruna imza atmak istiyoruz. Bunun için gerekli hazırlıkları yaptık.” diye konuştu.