Miniklerin Dinozor Aşkı !…

Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nde Ağustos ayında ziyarete açılan “Devr-i Dinozor” sergisini çocuklar çok sevdi. Açıldığı günden bu yana ziyaretçi akınına uğrayan sergi kısa sürede 15 bin ziyaretçi sayısına ulaştı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden Bilim Teknoloji Merkezi (BTM)’nde izlenime sunulan ve TÜBİTAK’ın desteği ile 150 milyon yıl önce dünya hayatına egemen olan dinozor replikalarının yer aldığı “Devr-i Dinozor” sergisi, 3 ayda 15 binin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaştı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü tarafından Ağustos ayında resmi açılışı gerçekleştirilen ve minik bilim meraklılarının çok sevdiği Devr-i Dinozor sergisi, özel dizaynı ve gerçeğe yakın efektleri ile büyüklerin de ilgisini çekti.

ZORBA KERTENKELELERİN KRALI DEVR-İ DİNOZOR’DA

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin içinde izlenime sunulan gezici sergi, 534 metrekareli dev bir alan üzerine kurulurken, serginin senaryosu, bilimsel verilerin ışığında,  tanımlanmış dönemlere göre belirlendi.  3 farklı çağda yaşamış, 13 ayrı dinozorun birebir replikaları yer aldığı sergi,  ziyaretçilerini Bilim ve Teknoloji Merkezi girişinde bulunan 27 metre boya, 20 ton ağırlığa ulaşabilen otçul Diplodocus replikası karşılıyor. Serginin girişinde ise etçil türün en büyüğü, Tyrannosaurus rex              (T-rex)’in dev fosil replikası var. 150 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen T-rex Latince isminin verdiği anlamla da  “zorba kertenkelelerin kralı” olarak biliniyor. Gezici sergide ziyaretçilere,  dinozorların yaşam döngüsünü anlatan, “Büyük Patlama” ve dünyanın oluşumundan günümüze kadar geçen Jeolojik zamanlar hakkında genel bilgilerin yer aldığı filmi izleme, dinozorlar çağını anlatan zaman çizelgesini inceleme imkânı da sunuluyor.

MİNİKLERİN SEVGİLİSİ OTOBUR BEBEK DİNOZORLAR

Özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan sergide,  dinozorların yaşadığı çağlar 6 farklı sahnede kurgulanırken, o döneme ait dinozor replikalarının,  özel efektler ve bitki örtüsünü içeren dekorlar halinde sunulması gerçeklik hissini arttırıyor. Sergide ayrıca fosilleri veri olarak kullanan dünyanın yaşam tarihinin araştırılmasına yönelik paleontoloji bilimini içeren replika kazı alanlarından oluşan bölüm de mevcut. Dinozorların ortaya çıkmaları, yayılıp çeşitlenmeleri ve yok oluşları, iklimsel değişimler ve bitki örtüsü konularına ilişkin sunumların yapıldığı sergide dinozorların,  kafatası, diş, kalça kemiği, ayak parmağı ve yumurtalarından oluşan fosil örnekleri de var. Sergide izlenime sunulan dinozor replikaları arasında çocukların en çok ilgisini çekenler ise dev varil biçiminde bedeni olan 5 parmaklı otobur bebek Apatosaurus ile pek çok canlının yok olduğu büyük felakete kadar yaşayan en büyük otobur türlerinden biri olan ve gergedana benzeyen Triceratops’un sevimli yavrusu…

YUMURTA HIRSIZI OVİRAPTOR İLE TANIŞIN

Devr-i Dinozor sergisinde merak uyandıran başka bir replika ise yumurta hırsızı olarak bilinen ve 88 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen hepçil dinozor türü Oviraptör… Oviraptör’ün Papağana benzeyen başı ve kafasında bulunan ibiğinin yanı sıra dişsiz bir gagasının olması dinozorların kuşların atası olduğuna yönelik teze güçlü bir kanıt oluşturuyor. 1920’lerde Amerikalı Zoolog Roy Chapman Andrews’in başkanlığında oluşturu­lan bir ekibin Moğolistan’daki Bain Dzak falezlerinin eteklerinde “Oviraptor” türü dinozorların yumurtalarının yanı sıra dinozor türlerinin başka yumurtalarına da rastlaması bu türe yönelik “hırsız” tezini güçlendirdi.  BTM’de izlenime sunulan Devr-i Dinozor sergisinde arz-ı endam eyleyen   “Oviraptor” replikası  hikayesi ile her ne kadar şaşırtsa da minik ziyaretçilerin ilgiyle  incelediği bir başka tür..

DİNOZORLARIN DÜNYASINA KEŞFE ÇIKIN                                                                                                Bursalıları sergiyi gezmeye davet eden Bilim Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan,     Devr-i Dinozor sergisine gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.  Serginin 3 ay gibi kısa bir sürede 15 binin üzerinde bilim meraklısı tarafından ziyaret edilmesinin anlamlı olduğunu ifade eden Bakan, sergiyi gezecek olan ziyaretçilerin,  milyonlarca yıl önceye dönerek dönemin yaşam formlarına ilişkin bilgi sahibi olacağını ifade etti.                                                                                                                                                  Bakan, “Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne belli aralıklarla dünya çapında sergiler getiriyoruz. Bunlardan biri de Devr-i Dinozor sergisi. Özellikle miniklerin ilgisini çeken ve yetişkinlerde merak uyandıran böyle özellikli bir sergiyi Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’ye ve TÜBİTAK’a sergiye verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum.”dedi.  Bakan, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde izlenime sunulan ve 3 ay gibi kısa sürede kendi alanında ziyaretçi rekoru kıran sergi, Pazartesi günleri hariç, 08.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.