Drama Müzelerde Hayat Buluyor…

“Yaşayan Müze” Ana Temalı 27. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi, 2 Mart Perşembe Günü Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Düzenlenecek Açılış Programı ile Başlayacak. 5 Mart’a Kadar Sürecek Olan Kongre, Türkiye’nin ve Dünyanın Değişik Kentlerinden Alanında Uzman Drama Eğitmenlerini Bir Araya Getirecek.

BURSA-  Kentte ait değerlerin korunması, yaşatılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına, kültürel birikimin her alanında çalışmalarını sürdüren ve örnek projeler üreten Bursa Büyükşehir Belediyesi,  Çağdaş Drama Derneği işbirliğinde düzenlenen, “Yaşayan Müze”  ana temalı 27. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresine ev sahipliği yapacak. Yerli yabancı çok sayıda drama eğitmenini Bursa’da buluşturacak uluslararası etkinlik, drama alanında yapılan en büyük kongre ve müze buluşması olma özelliğine sahip. Diğer kongrelerden farklı olarak Bursa’nın ilçe ve köylerinde gerçekleştirilen atölye çalışmalarıyla yaratıcı dramayı sokağa indiren ve her yaştan insanla buluşturan, “Yaşayan Müze”  ana temalı 27. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi, Bursa Müzeleri’nin tanıtılması ve dünyaya duyurulmasına da olanak sağlayacak.

ANA TEMALI ATÖLYE ÇALIŞMALARINA REKOR BAŞVURU

“Yaşayan Müze” temalı 27. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi, Bursa Kent Müzesi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Merinos Enerji Müzesi, Bursa Göç Tarihi Müzesi, Hünkâr Köşkü Müzesi, İbrahim Paşa Kültür Merkezi-Mahkeme Hamamı, Karagöz Müzesi, Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ve Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikleri de kapsıyor.  Bursa’nın ilçe ve köylerinde 20 Şubat 2017’de start alan atölye çalışmaları tüm hızıyla sürerken drama meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği kongre kapsamında gerçekleştirilen ana temalı atölye çalışmalarına ise Türkiye’nin dört bir yanından gelen başvuruların sayısı 1000’e ulaştı.

KONGRE SONUNDA 23 AKADEMİK BİLDİRİ YAYINLANACAK

Matthew Ward, Jenny Staff, Vicky Cave, Rebecca Mileham, Ömer Adıgüzel, Hülya Gök, Ceyhan Özer, Ayşe Okvuran, Tinti Karpinnen gibi alanında uzman çok sayıda yaratıcı drama eğitmeninin atölye çalışmaları ile yer alacağı 27. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi boyunca uzmanlar, dünyada ve Türkiye’de yaratıcı drama ve müze ilişkisi hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşacak. Yaratıcı drama ve müze ilişkisinin dünya üzerinde ve Türkiye’deki durumunun tartışmaya açılacağı kongrenin sonunda,  23 akademik bildiri yayınlanacak.

AÇILIŞ TÖRENİNDE RİTİM SHOW VAR

  1. Uluslararası Eğitimde Yaratıcı Drama Kongresi açılış töreni, 2 Mart 2017 Perşembe günü Eskişehir Anadolu Üniversitesi Drama Eğitmeni Doçent Doktor Ali Öztürk’ün ritim performansı ile başlayacak. Çağdaş Drama Derneği Bursa Temsilcisi, Ceyhan Özer’in açılış sunumu ile devam edecek kongrede Çağdaş Drama Derneği Başkanı Doçent Doktor Ömer Adıgüzel ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’de birer konuşma yapacak. Ayrıca kongrenin ilk oturumunda Türkiye’de eğitimde yaratıcı dramanın öncüsü ve Çağdaş Drama Derneği Onursal Başkanı Profesör Doktor İnci San ile Avrupa Müze Akademisi Başkanı Wim Van Der Weiden de söz alacak. Uluslararası kongre öncesi gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Çağdaş Drama Derneği Bursa Temsilcisi Ceyhan Özer,  üst düzey uluslararası organizasyonun Bursa’da yapılmasına destek veren ve Bursa’daki müzecilik anlayışının Avrupa’daki birçok müzeden daha iyi olmasını sağlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.  7’den 70’e herkesi kongreyi izlemeye davet eden Özer, kongrenin Bursa müzelerin tanıtılması ve kültür turizmi açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.