Büyükşehir’den Dev Sünnet Şöleni

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Kültür A.Ş. Organizasyonuyla Düzenlenen Geleneksel Sünnet Şöleni’nde 1500 Çocuk Erkekliğe İlk Adımını Attı.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün koordinasyonunda belediye iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından organize edilen sünnet şenliği, bu yıl da Merinos Park’ta yapıldı. Bugüne dek yaklaşık 23 bin çocuğun sünnetini gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl gerçekleştirdiği organizasyon yoğun ilgi gördü. Sünnet olan çocukların aileleri ve yakınlarından oluşan 5 bin kişi,  Merinos Park’taki anlamlı organizasyonda buluştu.

Bursa’nın 17 ilçesinde çeşitli nedenlerle çocuklarını sünnet ettiremeyen aileler ile ülkelerindeki savaştan kaçıp Bursa’ya sığınan Suriyeli ve Türkmen ailelerin yanı sıra Türkî Cumhuriyetlerden gelerek Bursa’da yaşayan aileler de çocuklarının ilk mürüvvetlerindeki gurur ve sevince ortak oldu. 1500 çocuğun erkekliğe ilk adımı attığı sünnet şöleni Mevlid-i Şerif ile taçlandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter takımının mini konseri ise ilgiyle izlendi.

BAŞKAN ALTEPE: DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’de, sünnet olan çocukları ve ailelerini bu anlamlı günde yalnız bırakmadı.  Törende konuşan Başkan Altepe,  Türk milletinin en önemli geleneklerinden biri olan sünnet geleneğini sürdürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Altepe “ Bu şölen, insan merkezli yöneticilik anlayışımızın en güzel örneklerinden biridir. Bugün 1500 çocuğumuz erkekliğe ilk adımını atıyor” dedi. Sünnet organizasyonlarının sadece Bursa ile sınırlı kalmadığını ifade eden Başkan Altepe,  Osmanlı coğrafyasında yer alan Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Bosna Herkes ve Batı Trakya’da da düzenledikleri sünnet şölenlerinin sponsor işadamlarının desteğiyle yapıldığını, bugüne kadar Bursa ve Balkanlar’da Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile sünnet ettirilen çocuk sayısının 23 bine yaklaştığını ifade etti. Başkan Altepe. Milli ve manevi değerlerimize, ecdadımıza, tarihimize sahip çıkıyoruz. Bugün sünnet şöleninde erkekliğe ilk adımı atan çocuklarımıza geçmiş olsun diyorum. Çocuklarımızın ömür boyu sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşamalarını, ülkelerine değer katan bireyler olmalarını diliyorum” şeklinde konuştu.

HEDİYELER BAŞKAN ALTEPE’DEN

Erkekliğe ilk adımını atan 1500 çocuğun sünneti, özel bir hastane bünyesinde uzman hekimler gözetiminde sağlığa uygun koşullarda gerçekleştirildi. Sünnet sonrası çocuklara yönelik enfeksiyon kontrolü de yine aynı uzman ekip tarafından yapıldı. Çocukların ayakkabı, pantolon, gömlek, pelerin, şapka ve asadan oluşan sünnet kıyafetleri ve diğer tüm ihtiyaçları da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Şölen sonrası sünnet çocuklarına forma, oyuncak, araba ve kol saatinden oluşan hediye paketlerini Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe dağıttı. Sünnet olan çocuklarla tek tek ilgilenen Başkan Altepe,   günün anısında çocuklarla ve aileleriyle bol bol hatıra fotoğrafı  çektirdi.