Bursa Tek Yürek

DEMOKRASİ ve ŞEHİTLER MİTİNGİ BURSA’DA BÜYÜK COŞKUYA SAHNE OLDU

BURSA – Demokrasi ve Şehitler Mitingi Bursa’da da büyük coşkuya sahne oldu. Onbinlerce Bursalı, “15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nı doldurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi yaptığı ‘sokaklara çıkıp, devletinize sahip çıkın’ çağrısının ardından, meydanları hiç boş bırakmayan Bursalılar,  “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde de üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. çalışanları da tam kadro Bursa’daki demokrasi coşkusuna ortak oldu. 

BURSA’DA ON BİNLER DEMOKRASİ MEYDANINDA TEK YÜREK …

İstanbul Yenikapı başta olmak üzere 81 ilde düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’, Bursa’da da büyük bir katılıma sahne oldu. 65 binin üzerinde Bursalı ellerinde Türk bayraklarıyla  ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nı doldurdu. Demokrasi nöbetinin 23. Gününde düzenlenen mitinge İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bursa Valisi İzzetin Küçük,  AK Parti Bursa Milletvekilleri,  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,  İlçe belediye başkanları ve Ak Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile siyasi partilerin temsilcilerinin yanı sıra demokrasi sevdalısı onbinler katıldı.  Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. çalışanları da demokrasinin taçlandığı mitinge tam kadro katılım sağladı.  15 Temmuz Demokrasi Meydanı Türk bayrakları ile donatılırken, alandan birlik beraberlik mesajları verildi.

ALTEPE: BURSA DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinin ardından kesintisiz olarak Bursa Demokrasi Meydanı ve ilçelerde düzenlenen demokrasi nöbetlerinden hiç ayrılmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde de birlik beraberlik mesajları verdi. Altepe, tüm şehrin 23 gündür demokrasiye sahip çıktığını ve Türk Milleti’nin ne kadar büyük bir millet olduğunu gösterdiğini söyledi. Başkan Altepe, Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve beraberlikle yoluna devam edeceğini de sözlerine ekledi. Başkan Altepe, “15 Temmuz darbe girişiminden sonra, Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine, ülkemize yapılan bu darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı’mızın emriyle meydanlara çıkmıştık.  Bugün de güzel bir tablo var. Bursa’da, Şehreküstü’nde, Bursa’nın kalbinde her siyasi görüşten, her köşeden, her renkten memleket sevdalıları burada.. Dostlarımız seviniyor, düşmanlar üzülüyor. Kıskananlar çatlasın… Güzel Bursa’nın devletine, milletine, vatanına, bayrağına nasıl sahip çıktığını herkes gördü. Türk Milleti’nin kim olduğunu gösterdik. Bu büyük milletin ne kadar büyük olduğunu gösterdik” diye konuştu.

ALTEPE: BU BİR TARİHTİR, ANITLAŞTIRACAĞIZ…
Başkan Altepe, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Bu bir kalkışmadır” deyişi ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Devletinize, milletinize sahip çıkın” çağrısıyla sokaklara çıkıldığını hatırlatarak, FETÖ üyelerinin 40 yıldır tüm kurumlara sızıp hain yetiştirmiş ve dünya güçlerinin taşeronu olduğunu söyledi. Başkan Altepe, konuşmasında darbecilere seslenerek “Sen ancak maşa olursun. Başka bir şey olmazsın. Bu yüce millet, ihaneti en güzel şekilde bastırdı. Kahraman halk destan yazdı. Ne mutlu bizlere, böyle güzel bir millete ve dine mensubuz. Bursa olarak güzel bir imtihan verdik. Sultanlar şehri Bursa, her zaman bu şehre, davasına, miletine sahip çıktı” diyerek Bursa’da ne zaman bir saldırı olsa bombaların saldırıyı yapanların elinde patladığını söyledi. Başkan Altepe, gece gündüz demokrasi nöbetinde olduklarını dile getirerek, “23 gece sabah namazlarına kadar buradaydık, gün aydınlanıncaya kadar nöbet tuttuk. 23 gün boyunca ülkemizi, vatanımızı bekledik. Bu bir tarihtir, anıtlaştıracağız… Meclisimizde de onaylandı, burası artık ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ hayırlı uğurlu olsun…” dedi.

ŞEHRİN HER KÖŞESİNE DEMOKRASİ ŞEHİTLERİNİN FOTOĞRAFLARI ASILACAK
Başkan Altepe, şehrin her köşesine demokrasi şehitlerinin fotoğraflarının asılacağını da söylediği konuşmasında, “Bizler, her zaman vatanımıza sahip çıkacağız. Bizler hep davamıza sahip çıkacağız, birlik ve beraberlik içinde yaşayacağız. Türkiye Cumhuriyeti yoluna devam edecek” dedi.
Başkan Altepe, Türkiye’nin dünya mazlumlarının yanında olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

BAKAN ALA: TÜRK MİLLETİ İLE GURUR DUYUYORUZ
İçişleri Bakanı Efkan Ala ise konuşmasına İstiklal Marşı’ndan dizeler okuyarak başladı. Bakan Ala, aziz milletin gövdesini tanklara siper ettiğini söyleyerek, “Milletin iradesinin temsilcisi olan TBMM’yi bombalayanlara gökyüzünü dar eden milletim alnından öpüyorum.  Ben bu milletin ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Kendi iradesinin arkasında Uludağ gibi duran kardeşlerim, 15 Temmuz’da demokrasi yeniden yazıldı. Artık 15 Temmuz öncesi demokrasi ve 15 Temmuz sonrası demokrasi olarak tarih yazılacak. Milletimiz, bu ülkenin Çanakkale ruhunun ayakta olduğunu gösterdi. Elinizde tuttuğunuz her bayrak, şehitlerimizi simgeliyor. Bu ülke onların bize emanetidir. Fikri hür, irfanı hür milletiz… Bu milletin geleceğini çalamazlar, bu ülkeyi tarih sahnesinden asla silemeyecekler” diye konuştu.

BAKAN ALA: MİLLETİN İKTİDARI ANCAK SANDIKTA DEĞİŞİR

15 Temmuz gecesi Allah’ın yardımı, milletinin iradesi ile medyanın duruşunun da önemine vurgu yapan Bakan Ala, “Biz biliyoruz ki, makamı da rütbeyi de veren sizsiniz, milletimizdir… Bu ülke daha ileriye gitsin diyen millete bu nasıl bir ihanettir? O kadar aşağılıklar ki hiçbir kelime bu kadar alçalmıyor… Böyle bir ihanet olabilir mi? 15 Temmuz’dan beri 79 milyon insan yekvücut oldu. Büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldık. Sabır göstermekte zorlanıyoruz. 15 Temmuz’da millet yönetime el koydu. Tebrik ediyorum, Allah razı olsun… Bundan sonra darbeye teşebbüs eden her ahmak bilsin ki milletin iktidarı ancak sandıkta değişir” şeklinde konuştu.

VALİ KÜÇÜK:  VATANI ÇALAMADILAR

Bursa Valisi İzzettin Küçük de konuşmasında, “Ulu şehrin aziz insanları, sizleri tebrik ediyorum. 15 Temmuz gecesinde üzerinize bayrağınızı alarak sokaklara ve meydanlara çıktığınız için sizlerle gurur duyuyoruz. Vatanı çalamadılar. Evladını da yanına alarak dolu tankın önüne çıkan aziz milletin hatıralarının önünde saygıyla eğiliyorum. Birlik ve beraberliğimiz önemli, bir arada birbirimizin yanında olmamız lazım. İleriye doğru yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

DEMOKRASİ NÖBETLERİ ÇARŞAMBA GÜNÜ SON BULACAK

15 Temmuz Demokrasi Meydanı,  7 Temmuz Şehitleri Anma ve Demokrasi Mitinginde renkli görüntülere sahne olurken,  protokol konuşmalarının ardından İstanbul Yeni Kapı’daki Cumhuriyet tarihin en kalabalık mitingi,  alana kurulan dev ekranlara yansıtıldı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanını dolduranlar Yeni Kapı’daki mitingi an be an takip etme fırsatı buldu.  İstanbul Yeni Kapı’daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka seslenmesi ile son buldu. Alanı dolduran 5 milyon vatandaş cep telefonlarının ışıklarını yakarak müthiş bir görsel şölene imza attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi nöbetlerinin Çarşamba akşamı sona ereceğini söyledi.