Bursa Caddelerinde Dev Bir Dinozor

Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nde izlenime sunulan Devr-i Dinozor sergisinin tanıtımı için Bursa caddelerinde dolaştırılan dinozor maketi, görenleri şaşkına çevirdi. Gezici serginin tanıtım turuna rastlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kafeste tutulan dinozor replikası önünde vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

BURSA- Tarih öncesinin dev yaratıkları yeniden aramıza döndü. Bilimin Sultanları ve Mars’a Yolculuk gibi dünyaca ünlü gezici sergileri bilim meraklıları ile buluşturan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, dünya üzerinde 150 milyon yıl yaşayan dinozorları,  TÜBİTAK’ın da desteklediği  “Devr-i Dinozor”  sergisiyle Bursalılar ile buluşturdu.  Temmuz ayından bu yana binlerce bilim meraklısının gezdiği serginin, Bursa caddelerindeki tanıtım turları da büyük ilgi görüyor. Devr-i Dinozor sergisinin tanıtımı için bir aracın arkasında kafes içinde dolaştırılan dinozorun, gerçeği aratmayan görüntüsü ve hareket kabiliyeti,  başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın ilgisini çekiyor. Devr-i Dinozor sergisinin Bursa caddelerindeki tanıtım turuna tesadüfen rastlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,  kafes içinde tutulan ve dünyanın en büyük etçil dinozoru olan “Spinosaurus”  replikasını yakından inceledi. Vatandaşlar ile birlikte dinozor replikasının önünde hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Altepe, “Devr-i Dinozor”  sergisinin tanıtımı adına böyle bir etkinlik düşündüklerini söyledi. Bursalıları sergiyi gezmeye davet eden  Altepe, “300’ün üzerinde deney düzeneği ile çocuklarımıza, okullarda gördükleri teorik bilgileri pratiğe dönüştürme imkânı sağlayan Bilim ve Teknoloji Merkezimize belli aralıklarla dünya çapında sergiler getiriyoruz. Bunlardan biri de Devr-i Dinozor sergisi. Dünya tarihi boyunca milyonlarca yıl önce dünyamızda yaşamış olan canlıları tüm yönleri ile tanıtan güzel bir sergi” diye konuştu. En çok minik bilim meraklılarının ilgisini çeken sergide 3 farklı çağda yaşamış, 13 ayrı dinozorun birebir replikalarının yer aldığına dikkat çeken Başkan Altepe,  gezici serginin, 534 metrekarelik dev bir alan üzerine kurulduğunun altını çizdi.

DİNOZORLARIN DÜNYASINA KEŞFE ÇIKIN 

“Büyük Patlama” ve dünyanın oluşumundan günümüze kadar geçen Jeolojik zamanlar hakkında genel bilgilerin de yer aldığı sergide, dinozorların ortaya çıkmaları, yayılıp çeşitlenmeleri ve yok oluşları, iklimsel değişimler ve bitki örtüsü konularına ilişkin video gösterimleri de Devr-i Dinozor Sergisi’ne ayrı bir heyecan katıyor. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde izlenime sunulan sergi Pazartesi günleri hariç, her gün 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarette açık…