Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde Devr-İ Dinozor Sergisi!…

TÜBİTAK’IN DESTEĞİ İLE HAZIRLANAN DEVR-İ DİNOZOR SERGİSİ BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI DR. FARUK ÖZLÜ TARAFINDAN ZİYARETE AÇILDI.

BURSA – Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) TÜBİTAK’ın desteği ile 150 milyon yıl önce dünya hayatına egemen olan dinozor replikalarını Bursalılarla buluşturdu.   TÜBİTAK’ın desteği ile hazırlanan Devr-i Dinozor sergisini ilk gezen isim Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü oldu.

BAKAN ÖZLÜ’DEN BTM’YE TAM NOT

Çeşitli temaslarda bulunmak için Bursa’ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü beraberinde Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ve Bursa Bilim Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Rıfat Bakan ile birlikte Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde incelemeler de bulundu.  Tüm deney düzenekleri yakından inceleyen Bakan Özlü, girdap tünelinden geçti, Max Flight ile sanal pilotluk deneyimi yaşadı.  BTM’ye hayran kalan Bakan Özlü, “Mükemmel bir proje, güzel hazırlanmış. Biliyorsunuz TÜBİTAK Türkiye’de 81 ilde bilim merkezleri kurma yönünde bir proje başlatmıştı. Bu tabi maliyet olarak biraz sıkıntılı olduğu için şu anda 26 bölgede bunları yapacağız. En gelişmişi en ileri seviyede olan Bursa Bilim Teknoloji Merkezi bunlara örnek olacak.  Belediye başkanımızı ve çalışanları tebrik ediyorum. Diğer bilim merkezlerinin gerçekleştirilmesinde Bursa öncü olarak bir katkı sağlayabilir. Çocuklarımızın gençlerimizin yetişmesi için bunların çok önemli olduğunu değerlendiriyorum” dedi.

AÇILIŞ KURDELASINI BAKAN ÖZLÜ BAŞKAN ALTEPE İLE BİRLİKTE KESTİ
Bakan Özlü ve beraberindekiler daha sonra Devr-i Dinozor Sergisi’nin açılışını yaptı. Tüm Bursalıları sergiyi gezmeye davet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “300’ün üzerinde deney düzeneği ile çocuklarımıza okullarda gördükleri teorik bilgileri pratiğe dönüştürme imkânı sağlayan Bilim ve Teknoloji Merkezimize belli aralıklarla dünya çapında sergiler getiriyoruz. Bunlardan biri de dinozorlar sergisi. Dünya tarihi boyunca milyonlarca yıl önce dünyamızda yaşamış olan canlıları tüm yönleri ile tanıtan güzel bir sergi. Özellikle çocuklarımızın seveceğini düşünüyorum ve tüm halkımızı sergiyi gezmeye davet ediyorum” diye konuştu.

DİNOZORLARIN DÜNYASINA KEŞİF

TÜBİTAK’ın BTM için getirttiği ve birçok ülkede büyük ilgi gören “Devr-i Dinozor” sergisinde 3 farklı çağda yaşamış, 13 ayrı dinozorun birebir replikaları yer alıyor. Serginin senaryosu, bilimsel verilerin ışığında tanımlanmış dönemlere göre belirlenirken, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin içinde izlenime sunulan gezici sergi, 534 metrekareli dev bir alan üzerine kuruldu.