BTM, ‘Bilim Tırı’yla İlçelere Taşınıyor

–          BURSA BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NE (BTM) GELEMEYEN ÖĞRENCİLER, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ‘BİLİM HER YERDE’ PROJESİYLE BULUNDUKLARI BÖLGELERDE DENEY İMKANINA KAVUŞUYOR.

–          BTM İMKANLARINDAN 17 İLÇEDE BULUNAN DİĞER ÖĞRENCİLERİN DE YARARLANMASI İÇİN ‘BİLİM HER YERDE PROJESİ’ KAPSAMINDA GEZİCİ BİR TIR ÜRETTİKLERİNİ BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YIL BOYUNCA OKUL BAHÇELERİNDE KONUŞLANDIRILACAK BİLİM TIRI’YLA BİRLİKTE BTM’YE GELEMEYEN ÖĞRENCİLERİN DE DENEY İMKANINA SAHİP OLACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne (BTM) gelemeyen öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Bilim Her Yerde’ projesiyle bulundukları bölgelerde deney imkanına kavuşuyor. BTM imkanlarından 17 ilçede bulunan diğer öğrencilerin de yararlanması için ‘Bilim Her Yerde Projesi’ kapsamında gezici bir Tır ürettiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yıl boyunca okul bahçelerinde konuşlandırılacak Bilim Tırı’yla birlikte BTM’ye gelemeyen öğrencilerin de deney imkanına sahip olacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTM’yi ziyaret ederek Genel Koordinatör Rıfat Bakan’dan ‘Bilim Her Yerde Projesi’ ve gezici Bilim Tırı’yla ilgili bilgiler aldı. Başkan Altepe, konuya ilişkin açıklamasında, imalat aşaması tamamlanan Bilim Tırı’yla BTM’ye gelemeyen öğrencilerin ayaklarına kadar gidip onlara eğitim vermeyi planladıklarını söyledi. BTM’ye çevre il ve ilçelerden her gün binlerce öğrencinin geldiğini ve burada kurumun tüm imkanlarından istifade ettiğini belirten Başkan Altepe, “Tabii ki herkes buraya gelemiyor. Onun için bizler de gezici bir Tır ürettik. Sahip olacağımız bu Bilim Tırı’yla birlikte 17 ilçenin farklı bölgelerinde yıl boyunca sürekli dolaşmış olacağız” dedi.

Gezici Bilim Tırı’nın gittiği yerlerde okul bahçelerine konuşlanacağını ve gidilen bölgelere çeşitli deney düzeneklerinin kurulacağını ifade eden Başkan Altepe, kurulan düzeneklerle birlikte fen bilimlerine, matematik, fizik ve kimya alanlarına yönelik çalışmaların deneylerinin yapılabileceğini anlattı. Böylelikle BTM’ye gelemeyenlerin ayaklarına gitmiş ve onların da bu imkanlardan istifade etmesini sağlamış olacaklarını söyleyen Başkan Altepe, “Bu hizmeti vereceğiz ki herkes bundan yararlanabilsin. Kendi çalışmalarını deneyerek pekiştirsin. Kimse teorik bilgilerin esiri olmasın. Bildiklerini pratiğe dönüştürebilsin. Eğitim dünyamız, Bursamız için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.