Başımıza Taş Yağdı

GÖKYÜZÜ TUTKUNLARINI ULUDAĞ’DA BULUŞTURAN ‘ASTROFEST 2016’  HAVA MUHALEFETİ VE YOĞUN SİSE RAĞMEN ASTRONOMİ MERAKLILARINDAN TAM NOT ALDI. 3 GÜN SÜREN GÖKYÜZÜ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “ASTROFEST2106”  hafta sonu gökyüzü tutkunlarını Uludağ’da bir araya getirdi. Cuma günü başlayan ve Pazar günü öğleden sonra sona eren Astrofest hava muhalefeti ve yoğun sise rağmen renkli görüntülere sahne oldu. 17 farklı ilden 560 katılımcıyla gerçekleştirilen etkinlikte dünyanın sayılı astronomi uzmanları gökyüzü meraklılarına unutulmaz bir deneyim yaşattı.  Etkinlik boyunca gökyüzüne ilişkin onlarca farklı konuda verilen konferanslar ve her yaşa uygun atölyeler katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

ASTRONOMİ’NİN DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLERİ ULUDAĞ’DA BULUŞTU

Cuma günü gerçekleştirilen etkinliğin açılışı seremonisine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü ve Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan’da katıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas’ın da iştirak ettiği etkinliğe katılanlar Uludağ’ın zirvesine konuşlandırılan dev teleskoplarla  “Perseid Göktaşı” yağmurunu çıplak gözle izleme imkânı buldu. NASA, CERN, TÜBİTAK, Türkiye Astronomi Derneği, ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve Ulrecht Üniversitesi tarafından da desteklenen festivalde,  bilim dünyasına yön veren uzmanların  “Mars’ın Keşfi”, “Uzay ve Astronominin Bilinmeyenleri”,”İslam ve Astronomi” konu başlıklarındaki konferansları ilgiyle takip edildi.  Astronomi, takımyıldızları ve gökyüzü eğitimlerinin de konuşulduğu etkinliğe TRT’de yayınlanan “Doğadaki İnsan” isimli sevilen belgeselin yapımcı ve sunucusu Serdar Kılıç ise ayrı bir renk kattı. Katılımcılar ile birlikte Uludağ’da keyifli bir doğa yürüyüşü gerçekleştiren Kılıç, doğadaki yaşama ilişkin bir de konferans verdi.